Урок 3
Тема уроку. Галицько – Волинська держава. Монгольська навала.
Мета уроку: з’ясувати передумови створення Галицько-Волинської
держави;
охарактеризувати діяльність Романа Мстиславовича та Данила
Романовича;
розвивати вміння описувати історичних діячів, працювати з
атласом та контурною картою ;вдосконалювати
вміння працювати в малих групах;
виховувати патріотизм на прикладах героїчної
боротьби наших предків за свою незалежність і
свободу, повагу до історичного минулого
народу.
Обладнання: підручник, карта «Боротьба народів Київської Русі
проти іноземних поневолювачів; портрети князів,
картки для роботи в групах, уривки з літературних творів.
Тип уроку: комбінований .
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап уроку.
Учитель. Сьогодні ми разом з музою історії Кліо вирушимо в подорож до нової країни – Галицько-Волинської держави
Актуалізація опорних знань.
Гра «Про кого і що написано в документах»
- «Цей іконописець навчався у візантійських майстрів. Був майстром мозаїки, лікарем та ювеліром» (Аліпій).
- Билися день, билися другий; третього дня під полудень упали стяги Ігореві...» (1185 р.
Про похід Ігоря проти половців)
- Сучасники цю церкву називали мармуровою. (Десятинна церква)
- «Стіни виграють золотом мозаїки набраних зі смальти177 кольорових відтінків…»
(Софійський собор).
- «Її знають і чують в усіх кінцях землі». (Київська Русь-Україна)
ІІ. Вивчення нового матеріалу
- Повідомлення теми і мети уроку
- Мотивація навчальної діяльності.
Розповідь вчителя.
Князівські міжусобиці знекровили Київську Русь. Донедавна міцна і єдина, вона поділилася на окремі самостійні князівства-землі: Київську, Переяславську, Чернігово-Сіверську, Подільську, Волинську та інші.
З часом серед князівств виділилися Галицьке та Волинське. З ініціативи волинського князя Романа Мстиславовича у 1199 році відбулося об’єднання цих князівств. У 1201 р. Роман Мстиславович зайняв Київ. Так після занепаду Київської держави на території України виникла нова держава – Галицько-Волинська.
- Робота з підручником.
Вправа «Дерево пізнання»
Знайти відповіді на питання: (ст. 62)
- Коли загинув Роман Мстиславович?
- Яке місто стало столицею за Данила Романовича?
- Коли було закладено будівництво м. Львів?
- В якому історичному документі описано період князювання Данила Галицького?
- Робота з картою та атласом.
- Назвати держави з якими межувала Галицько-Волинська держава.
- Позначте на контурній карті Галицько-Волинську державу та головні міста.
- Монгольська навала .
Вправа «Кращий оповідач»
(прочитати пункт «О, лиха ти, честь татарська!» Хто найкраще розкаже зміст прочитаного)
Робота з термінами.
Ярлик, Золота Орда, підданство, скіпетр, баскак.
Нашестя Монголів на Русь.
Робота з уривком з художнього твору.
«Рано в кінці листопада цього страшного року задзвонив вічовий дзвін. Він дзвонив уперто, наполегливо, своїм дзвоном піднімаючи горожан, закликаючи йти не гаючись на майдан перед собором св.Софії. Всі зібрались на пагорбі, з якого відкривався вид на дальні простори степів. Там, у далечині, звідки виходить сонце, були видні чорні дими. – Що це очерет горить? – запитували одні. – Ні це татари гріються біля вогнища, - відповідали інші».
Запитання.
- Про які події розповідається в уривку?
- Про яке місто говориться в уривку?
- Чи знаєте ви , яка подальша доля цього міста?
Самостійна робота з контурною картою.
Позначити на контурній карті землі, які були завойовані монголо-татарами.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
- Гра «Знайди зайве».
А) Селяни, ремісники, торговці, ченці;
Б) спис, лук, стріла, рало;
В) ікона, Євангеліє, ідол, іконостас.
2. З даних букв скласти слово:
СЛІВА (до кордонів цієї річки простягалися кордони
Галицько-Волинської держави);
НОРМА (відомий Галицький князь).
- Знайти визначення історичного поняття.
- Азія
- Кочовики
- Данило
- Батий
- Орда
- Золота Орда
- Сарай-Бату
- Ярлик
- Баскак
Конкурс «Швидкісна естафета»
Умови проведення: вибрати роздруковані на картках визначення та прикріпити їх у правильній відповідності до понять, які написані на дошці.
Завдання для 1 команди:
Династія – кілька монархів одного роду; Орда – військо монголо-татар; Ізгой – особа поставлена поза своєю соціальною групою; Ярлик – грамота на князювання, що видавав хан руським князям;
Завдання 2 команді:
Експансія – загарбання чужих територій; Золота орда – держава, заснована ханом Батиєм у пониззі Волги; Вотчина – земельна власність , яку можна заповідати, продавати; Баскак – золотоординський намісник, що відав збиранням данини.
IV . Підсумок уроку.
Оцінювання знань учнів.
Заключне слово учителя.
V. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал в підручнику с. 55 – 60; підготувати цікаві повідомлення про галицько-волинських правителів; скласти кросворд по темі уроку (на вибір).
|