Головна
Реєстрація
Вхід
Неділя
20.07.2025
17:30
Вітаю Вас Гість | RSS
     Сайт      
вчителя історії та правознавства
 НВК с.Наддністрянське
 Данець Надії Олексіївни

Меню сайту

Категорії розділу
уроки [16]
календарно-тематичне планування [8]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 4

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

 Каталог статей 
Головна » Статті » уроки

Відкритий урок 5 клас

 

Тема: Узагальнення з теми „Княжа Русь – Україна”.

 

Мета: повторити матеріал, використаний у темі „ Княжа Русь – Україна” , через систему вправ та завдань узагальнити його; через питання причинно-наслідкового характеру; розвивати вміння аналітично мислити, через словникову роботу на уроці збагачувати та розвивати активний словниковий запас дітей; на матеріалі уроку, на його змістові спів діяти вихованню патріотизму, любові до рідного краю.

Обладнання: демонстраційне: карти „ Київська Русь” , картки, презентація портрети князів.,

Тип уроку: урок повторення та узагальнення вивченого матеріалу.

Форма уроку: урок – літопис.

 

ХІД УРОКУ :

 

  1. Організація класу.

 

-  Расшифруйте записаную  формулу урока:

 

( у – увага,  о – організованість,  в – взаємодопомога, п –  праця , з – знання)

  • Користуймося цією формулою, щоб успішно працювати на уроці.

Кожного дня ви отримуєте 86 400 секунд, і кожного вечора вони зникають, кожен урок ми маємо 2700 сек.Чи даремно чи ні вони пройдутьтзалежить від нас . Тож давайте попрацюємо так, щоб в кінці уроку ми були задоволені нашими результатами праці.

2. Оголошення теми та мети уроку.

 

- Сьогодні на уроці ми повторимо увесь матеріал , що вивчали на уроках історії з теми „Княжа Русь – Україна”.  - Ці події відбувалися дуже давно. Живих свідків не лишилося. Звідки історики дізналися про минуле?

3. Актуалізація опорних знань.

- Назвіть різновиди історичних джерел.

- Назвіть письмові історичні джерела.

- Що ми називаємо „ літописом” ?

ЛІТОПИС – послідовний запис історичних подій, який робився сучасником від руки.

- Як називають людину, що створює літопис?

«Про кого йдеться?»

  • «Хай же матір’ю нам стане славний Київ навіки!» (Олег)
  • «Обвилась, уп’ялася в ногу! Скрикнув князь…» (Олег)
  • «Враз два дерева згинають і прив’язують його …» (Ігор)
  • «І народ  за  серце  й  розум  свого  князя  шанував:  Красним  Сонцем України він його прозвав». (Володимир)
  • «Старих шануйте, як отця, а молодих — як братів. У домі своїм не лінуйтеся, а за всім дивіться». (Володимир Мономах)
  • «О, тихіше за лихо ти, честь татарська». (Данило Галицький)
  • «Але мудрість… вся була в його ділах…» (Ярослав Мудрий)

 

Самостійна робота в парах ( заповніть пропуски)

 

1. У похід до Візантії у 907 році відправився князь ______________ . (Олег)

 

2. Першим на Русі створив школи для навчання боярських дітей _______________. (Ярослав Мудрий).

 

3. Князь _________ був жорстоко вбитий древлянами за те, що намагався ще раз зібрати данину. ( Ігор )

 

4. Запровадив на Русі християнство князь _________________ у ___________ році. (Володимир, у 988 році.)

 

5. Жорстоко помстилася за вбивство чоловіка, знищила вогнем місто Іскоростень ____________ __________ . ( Княгиня Ольга ).

 

6. Був вбитий князем Олегом у боротьбі за княжу владу __________. (Аскольд).

 

4  Міні - проекти

1.         Князі Київської держави Русі – України.

2.         Архітектурні пам’ятки

3.         Писемність та освіта

 

Виховний момент

 

Хронологічна гра

Із запропонованих цифр скласти дати і назвати подію,

            889 (988 р. — хрещення Русі);

            0214 (1240 р. — захоплення монголами Києва);

             9911 (1199 р. — утворення Галицько-Волинської держави);

                0173    -   по будовано Софійський собор.

 

Робота з термінами

Дружина -                                                                   народні збори

 

Князь -                                                                          старійшина, керівник війська, потім – правитель

 

Віче -                                                                            старовинна зброя для руйнування стін

 

Полюддя -                                                                   кочові племена

 

Печеніги -                                                                     збір данини з підданих

 

Таран -                                                                            княже військо/

 

Фізкультфвилинка.

Вправи для очей

3.З ким пов’язані ці події

• Збірник законів на Русі. («Руська правда», Ярослав Мудрий)

• Релігія православних. (988р., князь Володимир)

• Український король. (1253р., Данило Галицький)

• Прибив щит на воротах Константинополя. (Князь Олег)

• Розгромив печенігів. (1037р., Ярослав Мудрий)

• Хрестив Русь. (988р., князь Володимир)

 • Один із перших літописців. (Нестор)

• Об’єднав Галичину і Волинь. (Роман Галицький)

• Держава монголо-татар. (Золота Орда)

• Помер від власного коня. (Князь Олег)

• Королева Франції. (Анна Ярославна)

• «Тесть усієї Європи». (Ярослав Мудрий)

• Збудував Десятинну церкву. (Володимир Великий)

• Збудував Софіївський собор. (Ярослав Мудрий)

 

Розв’яжіть хронологічну задачу.

Під час розкопок на місці Десятинної церкви, зруйнованої під час захоплення Києва монголо-татарами,  було  знайдено меч, щит,  срібні медальйони  та ювелірні  інструменти  для  виготовлення жіночих  прикрас.

1.         Скільки часу ці речі пролежали в землі, якщо розкопки на місці Десятинної церкви проводилися в ХХ ст.?

2.         В якому столітті сталася подія, про яку йдеться в завданні?

3.         Скільки років тому сталася ця подія?

 

 

4. Ім'я князя

 

Упізнайте за описом історичну особу. Підготовлені 4 конверти по два для кожної команди. За кожну правильну відповідь — 2 бали.

 

1) Князь, який усі роки свого правління провів у походах і битвах. Завжди попереджав ворогів: «Іду на ви». Історик М. Грушевський назвав його «запорожцем на престолі». (Святослав)

 

2) Упродовж свого 35-річного правління цей князь об'єднав усі східнослов'янські землі в єдину державу. Він здійснив адміністративну реформу й проголосив на Русі державною релігією християнство. {Володимир)

 

3) Продовжив об'єднання Київської Русі, започатковане його опікуном. Здійснював військові походи на Константинополь, Закавказзя, приєднав до Русі землі між Дністром і Дунаєм. Загинув, збираючи данину з древлян.(Ігор)

 

4) Заступив на престол після тривалої боротьби зі своїми братами. За його правління було створено перше писане зведення законів «Руська Правда», розгромлено печенігів, засновано Київську митрополію. Сучасники поважали князя за його освіченість і любов до книг. (Ярослав Мудрий)

Підсумок уроку.

 

Картка підсумку уроку

Домашнє завдання Підготуватися до тестування по темі «Княжа Русь – Україна»

Категорія: уроки | Додав: dan (29.01.2016)
Переглядів: 408 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar

Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites

  • Copyright MyCorp © 2025
    Безкоштовний хостинг uCoz